MART 2016 ASTROLOJİ YORUMU

DEĞİŞİM  ve YENİLİKLER ZAMANI!

Astrolog Gamze ÖZŞAHİN

astrolog-gamze-ozsahinMart ayı astrolojik açıdan özel bir anlam taşır. Güneş'in Zodyaktaki ilk burç olan Koç'a girmesiyle birlikte Astrolojik Takvim başlar ve Kuzey Yarı Kürede resmen ilkbahar mevsimine girmiş oluruz. Buna ek olarak şimdi Güneş ve Ay Tutulmaları da devreye girecek. Dolayısıyla hayatımızda bitişler başlangıçlar, yenilikler ve beklenmedik durumlar gündeme gelecek.

Ayın büyük bir bölümünde Balık enerjisini yoğun bir şekilde algılayacağız. 20 Mart'tan itibaren ise, su enerjisi yerini ateşe devredecek ve ekinoksla birlikte değişken burçlardaki ( İkizler, Yay, Başak, Balık  ) yoğunluk yavaş yavaş çözülerek yerini öncü gruplardaki ( Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ) yığılıma bırakacak.

Tutulmaların yanı sıra, Jüpiter - Satürn karesinin Plüto ile etkileşimi ve Satürn'ün geri gidişi de bizi önemli değişimlere taşıyacak.

Öyle görünüyor ki bizi adeta varoluşumuzun
farklı bir boyutunu keşfetmeye götürecek, arzu ve isteklerimizi sorgulatacak, yoğun enerjilerle dolu bir aya giriyoruz.

Bu ayın önemli dinamiklerini sıralayacak olursak,

5 Mart'ta "Tanrıların Habercisi" Merkür düşük konumda olacağı Balık burcuna geçiyor. Merkür Balık burcunda tarafsız düşünme özelliğini yitirir. Olumlu anlamıyla sezgisel düşünme ve algılamayı destekleyen bu konum, canlı bir hayal gücü ve vizyon verecektir hiç kuşkusuz. Ancak dikkat eksikliği, ayrıntıların atlanması, net düşünememek, yanlış anlaşılmalar veya kararsızlık sorun yaratabilir. Merkür'ün Balık burcundaki serüveni 23 Mart'a dek sürecek.

6 Mart'ta savaşçı Mars Yay burcunda yol almaya başlayacak. Coşku ve hevesimizin artacağı, inançlı hareket etme eğilimimizin güçleneceği, eğlenmek, gülmek, yeni yerler keşfetmek, yeni konular öğrenmek isteyeceğimiz bir sürece giriyoruz. Ancak bu süreçte Merkür'ün de Balık'ta ilerleyeceğini düşünecek olursak, evde sakin bir şekilde kendi kendimize kalmakla dış dünyaya açılarak sosyalleşmek arasında gelgitler yaşayabiliriz. Ancak her şartta daha sessiz ve iç yolculuklara yatkın olma ihtimalimiz yüksek.  Her şeyi geleceğe havale etmek, rehavet içinde olmak, boyumuzu aşacak işlere girişmek, enerjimizi çarçur etmek, patavatsız ve düşüncesiz davranmak ise bu konumun gölge yönlerinden! Mars'ın Yay'daki yolculuğu, geri hareketiyle birlikte, 28 Mayıs'a dek sürecek. Mars'ın Yay'daki etkilerinden başta Yay burçları olmak üzere, en çok ateş burçları ( Koç, Aslan, Yay ) yararlanacaklar. Kendilerini daha enerjik, inisiyatifli ve fiziksel anlamda güçlü hissedecekler.


9 Mart'ta 03:54'te Balık burcunda gerçekleşecek olan yılın ilk Güneş Tutulması, Güney Ay Düğümü üzerinde gerçekleşeceği için, "bırakmak" ile ilgili. Geride bırakıp özgürleşeceğimiz kişi, düşünce kalıpları ya da konular, ruhumuzda bir çeşit şifalanma yaratacak.

Her Güneş Tutulması, güçlendirilmiş bir Yeni Ay'dır aslında ve bize benliğimizle daha derinden ilgilenme, kendimizi anlama ve değerlendirme fırsatı sunar. Yeni başlangıçlara ve bitişlere taşır. Bu kez Ay, Dünya'ya en yakın olduğu konumda ( perigee ) iken gerçekleşiyor olacak. O nedenle yeryüzü kabuğu ve ve ruhlarımızda ciddi anlamda sarsıntılar yaratacak. Tutulma yalnızca Endonezya ve batı Pasifik kıyılarından izlenebilmesine karşın, etkileri gerek kişisel hayatlarımızda gerekse de global anlamda çok güçlü olacak. Tutulma tam 4,15 dakika sürecek. Aynı derecede ve yine Balık burcunda 1997 yılında bir Güneş Tutulması gerçekleşmişti. O dönemlere dönüp baktığımızda ne gibi olaylardan geçtiğimizi ve bu seferki tutulmanın hayatımızda neyi ön plana geçireceğini anlamamız mümkün.

Tutulma sırasında değişken burçlarda tam yedi
gezegen birden sıralanıyor. Bu durum yeni bir döneme hazırlanırken bir çeşit bütünlenme, adapte olma ve geçmişi şifalandırma sürecinden geçtiğimize işaret ediyor. Şimdi durma ve bekleme zamanı değil; harekete geçmeliyiz ancak iç dengemizi bozmamak adına, tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Başak burcunda geri giden Jüpiter, Güneş Tutulmasına karşıt açı yaparak hayata daha geniş bir açıdan bakmamızı sağlayarak anlayışımızı genişletiyor. İçgörülerimizin, farkındalığımızın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

12 Mart'ta sevgi ve ilişkinin temsilcisi Venüs yüceldiği Balık  burcuna geçecek ve sevgi, şefkat, merhamet ile affedicilik ana temalar olacak. Tüm Balık burçlarının ( yükselen dahil ) cazibesinin artacağı, daha popüler ve şanslı olacakları bir döneme gireceklerini söyleyebiliriz. İlişkilerinde sorun yaşayan Balıklar ise, daha uyumlu ve barışcıl bir süreçte olacaklar. Venüs'ün Balık burcuna girmesiyle birlikte değişken burçlarda bir T-Kare oluşuyor.  Buna ek olarak Uranüs ile Plüto da kare açı içerisinde olacaklar.

Balık burcundaki bunca yoğun enerjinin, bizi günlük hayatın gereklerinden geriye çekmemesine çalışmakta yarar var. Zaten biz ne kadar kaçmak istesek de, olayların bizi harekete geçmeye sürükleyeceği anlaşılıyor. Venüs, 6 Nisan'a dek Balık burcunda kalacak. İç dengemizi, kendi değerlerimizi korumaya çalışalım ve kimsenin bizi duygusal ya da maddi anlamda suistimal etmesine izin vermeyelim.


16 Mart'ta 11 Ekim 2015'te deneyimlediğimiz bir enerjiyle tekrar karşılaşacağız; Jüpiter ( Başak )  -Plüto ( Oğlak ) üçgeni! O dönemde almış olduğumuz kararları gözden geçiriyor, bir takım ayarlamalara gidiyor olabiliriz. Özellikle iş, eğitim veya yurt dışı ile ilgili konuların yeniden gündeme gelmesi mümkün.


22 Mart'ta Merkür bu kez Koç burcuna geçiyor. Merkür Koç'tayken meseleleri kişisel algılama, ben merkezci düşünme eğilimi gösterebiliriz. Ancak daha hızlı, spontan ve rekabetçi düşünürüz. Yeni düşüncelerin, yeni yolların peşine düşeriz. Merkür 6 Nisan'a dek Koç burcunda ilerleyecek. Bu süreçte aceleye getirilmiş kararlardan, birden alevlenip tartışmaya dönebilecek konuşmalardan kaçınalım. Kendimizle temasımızı güçlü tutup gerçek düşüncelerimize kulak verelim, an'da olalım ve karşımızdakini gerçekten dinleyelim.

20 Mart'ta 6:30'da Güneş'in Koç* burcuna girmesiyle İlkbahar Ekinoksu gerçekleşiyor. Yepyeni bir enerjiyle kucaklaşıyor ve ilkbahara "merhaba" diyoruz. Bu seferki ekinoks çok önemli ve etkin. Venüs, Neptün, Chiron, Ceres, Merkür ve Güney Ay Düğümünden oluşan Balık burcundaki stelyum, halen çok güçlü bir akor veriyor. Geri giden Jüpiter ise, bu gezegen birikimine karşıt açı yaparken, Satürn ile Mars ve Uranüs ile Plüto da etkileşim içindeler. Bu tablonun yarattığı etkiyle, her şeyin istediğimiz gibi gitmediğini düşünüp gerilmemiz mümkün.  İçinde bulunduğumuz koşullara odaklanıp durumu değerlendirelim. Zarar görmemek adına, kendimizi zora sokacak işlere kalkışmamaya bakalım. Dikkat ve tedbir anahtar sözcüklerimiz olsun. Kendimizi güvende hissettirecek anlaşmalar yapalım kendi kendimiz ve diğerleriyle!


23 Mart'ta ve Terazi burcunda bu yılın ilk Ay Tutulmasını, 12:15'de gerçekleşen Jüpiter - Satürn karesinin ardından 14:00'te deneyimliyoruz. Ay tutulmaları Dolunay'ın çok daha güçlü bir versiyonudur. Korkularımız ve karanlık yönlerimizle birlikte sezgilerimiz ve içgörülerimiz de açığa çıkar; kendimizin daha çok farkında oluruz. Bu tutulmanın ilkbahar ekinoksunun hemen ardından, zodyaktaki "yeni başlangıçları" temsil eden Koç burcunda gerçekleşmesi, ilişkiler alanında ciddi anlamda bir değişim ve yenilikler zamanına işaret ediyor. 27 Eylül 2015'te aynı aksta bir başka Ay Tutulması deneyimlemiştik. O dönemde özellikle ilişkiler ( aynı zamanda ortaklıklar ve para )  ile ilgili konularda almış olduğumuz kararların şimdi bizi hangi noktaya taşıdığını gözlemliyoruz.  Nerede ve hangi koşullarda risk alarak daha inisiyatifli ve güvenli bir şekilde adım atmak, nerede daha uzlaşıya ve işbirliğine açık ve biz bilinciyle davranmak durumunda olduğumuzu anlıyoruz. Kendi kendimize ve diğerlerine karşı olabildiğince dürüst davranmalı ve gerçekten ne istediğimize karar vermeliyiz. Zaten öncü burçlardaki beş gezegenle hiç bir şey yapmadan oturup kalmamız pek mümkün değil!

Tutulmalar, bir şeyin zamanının geldiğini gösteren akrep ve yelkovan gibidir. Dolayısıyla kişisel doğum haritalarımızda Balık - Başak veya Terazi - Koç aksında, bizi değişimlere ve ilişkiler alanında önemli kararlara taşıyacak olayların gerçekleşmesini bekleyebiliriz.

25 Mart'ta ise Satürn Yay burcunda durağanlaşarak geri harekete başlıyor. Kendimizi bir miktar enerjisiz, bir şeyler yapmaya gönülsüz hissedebiliriz. Yeni fikirler ya da görüşler bize yorucu gelebilir. Yine de bu enerjiyi olumlu anlamda kullanmak mümkün. Bunun için yalnızca biraz yavaşlayıp, gelecekle ilgili doğru adımlar atıp atmadığımızı kontrol etmek yeterli!


Mart ayının bizi önemli dönemeçlere taşıyacağı çok açık. Herkese iyilikler ve hayatlarında güzel gelişmeler diliyorum.