31 OCAK 2018 AY TUTULMASI VEDİK ASTROLOJİ YORUMU


Bu yılın ilk tutulması 31 Ocak'ta gerçekleşiyor. Vedic Astrolojiye göre Yengeç burcunda gerçekleşecek olan bu Ay tutulması , özellikle görünür olması ve Dünya'nın belirli yerlerinde tam olarak gözlenebilecek olmasından dolayı, yine özellikle Kuzey Amerika için yılın en önemli tutulması olacak diyebiliriz. Ay Yengeç takımyıldızında veya Ashlesha Nakshatrasında* Dolunay formunu alacak. Bu Dolunay Vedik astrolojisinde Magh Purnima veya Jyotish olarak adlandırılır.

Dolunay, Kuzey Ay Düğümü Rahu'ya yakın bir konumda ve Güneş, Güney Ay Düğümü Ketu'ya yakın bir konumda, Venüs ve Merkür Oğlak burcunda Ay'a karşıt açı yapıyor olacak.

Ashlesha sarmalanmış  bir yılan ile sembolize edilir. Ashlesha Batı astronomisinde ise Epsilon Hydra olarak bilinir. Hydra bir su yılanıdır. Ashlesha, bir yılanın kafasına benzeyen bir altıgeni oluşturan altı yıldızdan oluşur. Ashlesha'nın tanrıları Sarpalar veya Nagalar'dır. Naga yarı yılan ve yarı insan formdadır. Ga "gitmek" anlamına gelir ve duyularla ilişkilidir. "Na" önekinin eklenmesi ile Naga ''gitmemek'' anlamını alır. Yılanların başkalarının gidemeyeceği yerlere gidebilme yeteneği vardır. Sarpalar cesur ve güçlülerdi. Bu yüzden Ayları ya da yükselenleri Ashlesha'da olan insanların çok keskin duyuları vardır ve oldukça algısal ve sezgisellerdir. 31 Ocak 2018 Ay tutulmasında, algı ve içgörülerinizde Ay Düğümleri ile perdelenmiş olacakları için tıkanıklık olabilir. Bu yüzden içgüdülerimize güvenmek için iyi bir zaman değil.

Ashlesha aynı zamanda omurgamızın en altında yer alan sakrum kemiğimizde uyur vaziyette bulunan Kundalini gücümüz ile ilişkilendirilir. Uygun bir şekilde bir aydınlanmış ruh tarafından uyandırılıncaya kadar tıpkı yuvarlanmış bir yılan şeklinde orada uyur vaziyette durur. Bu nedenle, 31 Ocak 2018 ay tutulması aslında manevi uygulamalar için oldukça uygun ve güçlü bir zaman olabilir.

VEDİK ASTROLOJİ'DE TUTULMALAR


Tipik olarak, Vedik astrolojisi, tutulmaların Güneş'e veya Ay'a bakmak için değil içimize yönelik faaliyetler yapmak için doğru zamanlar olduğunu söyler. Ay tutulması Hintçe'de  Chandra Grahan olarak adlandırılır. Yani Ay'ın bir fazı olarak sayılır. Ayrıca bu tutulmalar esnasında içeride kalmanız önerilir. 31 Ocak 2018 ay tutulmasından 3 gün önce yeni teşebbüslerden, başlangıçlardan  kaçınılmalıdır. Ayrıca, önümüzdeki 6 ay için Ay'ın Ashlesha'da olduğu her seferinde yeni girişimler başlatmaktan kaçınmalısınız.

Batı yarımküredeki birçok insan tutulmaları kasıtlı olarak izlerken, Vedik astrolojisi geleneğinde bu asla tavsiye edilmemektedir ve onlara bakanların gelecekte daha büyük güçlüklerle karşılaşabileceğine inanılır. Düğüm noktaları olan Rahu ve Ketu ile ilgili mitoloji, tutulmaların neden uğursuz olaylar olarak değerlendirildiğini açıklayabilir. Aşağıda, Ay Düğümlerinin hikayesinin çok basitleştirilmiş bir versiyonunu paylaşıyoruz.

RAHU VE KETU'NUN ÖYKÜSÜ


Düğümler başlangıçta şeytani bir biçimde şekillendirilmişti. Bu şeytanlar ölümsüzlük istiyorlardı. Bir şeytan, Tanrılar'ın ölümsüzlük nektarı olan Amrita'yı içecekleri özel bir toplantının duyumunu almıştı. Bu toplantıya katılmak için büyük bir istek duymuş ve  kılık değiştirerek bu toplantıya kabul edilmeyi başarmıştı. Amrita masada elden ele dolaşırken sıra şeytana gelmişti.Şeytan Amrita'nın tadına baktığında Güneş ve Ay tarafından farkedilmişti. Bunun üzerine Tanrılar'dan biri özel bir silahı olan diski fırlatarak bu şeytanı iki parçaya ayırdı; baş (Rahu) ve kuyruk (Ketu). Ölümsüzlük nektarının tadına bakmış olan Rahu sonsuza dek bu nektarı arzu ediyor ve hiç bir zaman tatmin edilemiyor.

Böylece bu düğümler yanılsama ve kılık değiştirme ile ilişkilendirilir. Rahu bitmek bilmeyen arayışı, arzuyu, hırsı ve ulaşması gerektiğini hisettiği şeylere karşı açlığı yaratır. Ait olmadığı bir gruba veya duruma katılma arzusunu çağrıştırır. Arzu teması hala aktif olsa da Ketu daha çok ruhsal arayışlarla ilişkilendirilir.

TUTULMANIN ZAMANLAMASI


Bu tam tutulma, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya'da olduğu gibi Güney Amerika ve Afrika'dan da gözlemlenebilecek. 31 Ocak 2018 Ay tutulmasının görüldüğü bölgelerde yaşayanların, yaptıkları faaliyetleri hakkında tetikte olmaları gerekiyor. Özellikle Ashlesha'da (bilhassa yükselen Ay ya da Rahu'da) gezegenleriniz varsa ya da Ay ya da Rahu gezegeni döngüsü yürütüyorsanız bu  geçerlidir. Tutulma bölgenizde görünmüyorsa sadece dikkatli olun,ancak normal aktivitelerinize katılabilirsiniz.


Türkiye saatine göre tutulma 31 Ocak 2018'de 10.49-16.10 saatleri arasında gerçekleşecek ve kısmen görülebilecek. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi bu saatlerde tutulmayı izlemek yerine içeride kalıp, kendi içimize yöneleceğimiz meditasyon gibi aktivitelerle meşgul olmak daha olumlu olacaktır.


* Nakshatra: Kısaca Ay Konağı veya takım yıldızı anlamına gelir. Eski zaman azizleri Zodyak'ı 27 ayrı Nakshatra veya 13.20 derecelik takımyıldızlarına ayırmışlardır. Bu 27 Nakshatra kutsal Vedik bilgisine göre Ay ile evli olan Kral Daksha'nın 27 kızını sembolize ediyor.