AY BURCU

ay burcu

 

 

Dünyanın uydusu Ay Dünya’nın çevresindeki dönüşünü yaklaşık 28 günde tamamlar. Zodyakta doğduğumuz anda Ay’ın bulunduğu burç, bizim Ay Burcumuzu oluşturur.
Astrolojide Güneş burucumuz kişiliğimizin bilinçli yönünü, Ay burcumuz ise bilinçsiz ve duygusal yönünü simgeler. Ay ayrıca insanın iç dünyasını, geçmişi ve içgüdüsel tepkilerini de yönetir. Ay dişi nitelikler taşır. Ayrıca yüksek ruhani nitelikleri de verir. Annemizle olan ilişkilerimizi veya annemizin nasıl biri olduğunu ay burcuna bakarak anlayabiliriz. Eğer doğum anında ayımız güçlü konumlandıysa kişiyi duyarlı, empatik, sezgisel, yaratıcı, fedakar ve ruhani yaradılışlı yapar. Ay içimizde verimliliği, dişiliği, gelişmiş annelik duygularını simgeler. Ay’ın baskın olduğu bir haritamız varsa kişilik değişkendir. Çünkü Ay burçlar kuşağını en hızlı dolaşan gök cismidir. Yansıttığı enerji sürekli bir değişim ve akış içindedir. Ay aynı zamanda yüksek uyum yeteneği de bahşeder. 
Şimdi Ay’ın burçlara göre, bize verdiği özelliklere bakalım;

 

Koç

Ay Koç’ta iken Ay’ın duygusallığı ile Koç burcunun sıcaklığına karışır. Bu da kişiyi gergin bir ruh hali verebilir. Ancak bu gerilim kişiyi daha yaratıcı ve mücadeleci yapabilir. Çalışkan, tezcanlı, düşünmeden hareket eden bir kişiliğiniz vardır. Çalışmak ve üretmek yoğun enerjinizi boşaltmanızı ve dengede kalmanızı sağlar. Çok çabuk parlar aynı hızla sönersiniz, ancak bu sırada istemeden çevrenizdeki insanları kırabilir ve pişmanlık duyarsınız.
Ay Koç’ta kişi çok heyecanlı, coşkulu ve duygusaldır. Bağımsızlığına düşkünsünüzdür. Koç’taki Ay kişiye lider karakter ve girişimci ruh verir. Seyahati, insanlarla birlikte olmayı ve risk almayı seversiniz. Arayış içindeki, çocuksu ve heyecanlı ruhunuz, onu ömür boyu sizi genç tutar.

 

Boğa

Ay Boğa burcunda en rahat konumundadır. Sakin tabiatlı, sabırlı ve güvenilir bir kişisiniz. Ay Boğa’da kişiye gelişmiş estetik, sanatsal beğeni verir. Aynı zamanda yemeyi, içmeyi ve hayatın tadını çıkarmayı sever. Eğer Ay’ınız Boğa’daysa dostluklar sizin için önem taşır. Arkadaşlarınız tarafından sevilen, hoş sohbet, sadık ve çok güvenilir bir kişisinizdir. Kendinizle barışık ve esprili yapınızla insanları rahatlatan sevilen bir kişisinizdir. Boğa sabit burç olduğu için değişim ve yeniliklere karşı direnebilir, alıştığınız yaşam biçimini sürdürmek istersiniz. Ay Boğa’da güzel bir ses tonu verir, güzel şarkı söylerler.

 

İkizler

Hareketli, yerinde duramayan ve meraklı bir kişiliğiniz vardır. Okumayı erken yaşta öğrenir ve kitap okumaya düşkün olursunuz. Edebiyat alanında yeteneklisinizdir.
İletişim yetenekleri gelişmiştir. Duygusal değil daha çok mantığınızla hareket edersiniz. Öğrenmeye çok meraklı olduğunuzdan, pek çok konuda bilgi sahibisinizdir. Ancak çabuk sıkılmanızdan ötürü çabuk kavrar ve derinlemesine inemezsiniz.  Yeni şeyler öğrenmek sizi çok mutlu eder. Entelektüelsiniz ve güzel konuşursunuz. Kavga ve tartışmalardan hoşlanmazsınız.

 

Yengeç

Hayal gücü geniş, duygusal ve anaç yapıda bir kişisiniz. Evinize ve ailenize bağlısınızdır. Çocukluk anılarınızı hep iyi hatırlar, özlem duyarsınız. Sıcakkanlı ve duyarlı yaradılışınızdan ötürü her zaman çevrenizin, diğer insanların iyiliği için çalışırsınız. Doğayı ve hayvanları seversiniz ve merhametlisiniz. Çekingen yapıda olmanıza rağmen, alıştığınız ve güven duyduğunuz çevredeyken çok atılgan ve girişimci olabilirsiniz. Sanat, dans, müzik ve tiyatroyu seversiniz. Ruh haliniz çok değişkendir.

 

Aslan

Kendinize güvenen, liderlik yeteneği olan bir kişisiniz. Hep insanlar tarafından beğenilmek ve takip edilmek istersiniz. Genelde güler yüzlü, tasasız ve neşeli tavrınızla her ortamda aranılan birisinizdir. Lüksü ve gösterişi seversiniz. Oldukça cömertsinizdir. Doğuştan teatral yetenekleriniz vardır. Daima ön planda olmak istersiniz. Ailenizi, evinizi, çocukları sever ve onlara düşkün olursunuz. Duygularınızı çok coşkulu yaşarsınız ve sevmek, sevilmek sizin için önemlidir. Sahne sanatlarından, müzik ve edebiyattan zevk alırsınız. Yaratıcı ve yetenekli olduğunuz için bu alanları meslek olarak seçebilirsiniz.

 

Başak

Çalışkan, titiz, üstlendiği sorumluluğu en mükemmel şekilde yerine getirmeye çalışan bir kişisinizdir. Temizliğe, hijyene, tertip ve düzene önem verirsiniz. Ön plana çıkmayı istemeyen, alçakgönüllü ve çekingen bir görünüşünüz vardır. Daha çok iyi işleyen bir organizasyonda görev almak sizi mutlu eder. Servis veya sağlık sektöründen işleri seçmeye yatkınsınızdır. Mesleğiniz ne olursa olsun bir çalışan olarak üstlerinizin takdirini toplarsınız.
Sağlığınıza, sağlıklı beslenmeye karşı dikkatlisiniz. Duygusal olmaktan çok akılcısınız. Zeki ve mükemmeliyet olmanız sebebiyle çevrenize çok eleştirel yaklaşabilirsiniz.

 

Terazi

Kibar, arkadaş canlısı bir kişisinizdir. Dostluğu seven, iyi niyetli, insanlarla iyi ilişkiler kuran nazik birisinizdir. Tartışma ve kavgadan hoşlanmazsınız. Böyle bir durumda diplomatik bir şekilde tekrar barış ortamını sağlamaya çalışırsınız. Siz bulunduğunuz ortama denge ve uyum getirirsiniz. Başka insanların duygularına karşı çok duyarlısınızdır. Arkadaşlarınızın sorunlarını dinler kendi sorununuzmuş gibi yardımcı olmaya çabalarsınız. Gelişmiş estetik duygularınız sayesinde güzel sanatlara karşı yeteneklisinizdir. Güzel giyinmeyi, şıklığı ve zarafeti seversiniz. Yalnızlıktan çok hoşlanmaz, yanınızda her zaman bir eşin desteğini ararsınız. Genç yaşta evlenebilirsiniz. Ortaklıklarda ve işbirliklerinde uyumlu yapınız sayesinde başarılı ve aranılan bir kişi olursunuz. Sosyal hayatı, topluluklarla bir arada olmayı ve aktivitelere katılmayı seversiniz.

 

Akrep

İradesi güçlü, içinde saklı durun yoğun bir enerji taşıyan bir kişisiniz. Eğer bu enerjiyi yapıcı şekilde kullanmazsanız, sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Azimli, zor koşullara dayanabilen, bir şeye karar verdimi onu elde edene kadar pes etmeyen bir yapınız var. Kendinizi yenileme ve dönüştürme gücünüz vardır. Bu yüzden bazen aşırılıklara kaçabilirsiniz. Hizmet vereceğiniz herhangi bir çalışma alanı bulduğunuz zaman hiç yolunuzdan sapmadan en iyi şekilde yürütürsünüz. Gizli duygu ve düşüncelerinizi kimseyle paylaşmazsınız. Ama güçlü sezgi ve gözlem gücünüz ile insanları iyi analiz eder ve anlarsınız. Çok konuşmazsınız ama sizi öfkelendiren bir şey odlumu konuşmanızla karşınızdakini yaylım ateşine tutarsınız. Bilimsel araştırmalarla ilgilenir ve derin düşüncelerinizi çok iyi sınıflandırabilirsiniz. Meraklısınız. Kimsenin fark edemediği gizli gerçekleri bir dedektif gibi gözlemler ve bulursunuz.

 

Yay

Hareketli yapıda, gezmeyi, seyahati, yeni şeyler öğrenmeyi çok seven bir kişisiniz. Siz her zaman gerçeği ararsınız. İdealist bir yapınız vardır. Dürüstlüğe, ahlaklı olmaya ve adalete önem verirsiniz. Yüksek insani kaliteleri elde etmek ve hayatınızda uygulamak istersiniz. Özgürlük sizin için çok önemlidir. Kendinize oldukça güvenir ve bazen eleştirilmeye gelemezsiniz. Şanslı yapıda ve aynı zamanda iyimser, neşeli ve esprilisinizdir. Bu özelliklerinizle sosyal hayatta sevilen ve aranılan birisiniz. Çevreniz geniştir. Doğayı ve hayvanları seversiniz. Spor yapmakla ilgilenirsiniz. İnsanların duygularını anlamanızı sağlayan ince bir sezgi yeteneğiniz vardır. Ancak bulduğunuz gerçekleri uluorta açıklamanız hoş karşılanmayabilir. Patavatsızlık yapar ve üzülürsünüz. Ancak yakın çevreniz sizin özünde iyi niyetli olduğunuzu bilirler.

 

Oğlak

Erken yaşlarda olgunlaşan ve sorumluluk aşmaya başlayan, sorumluluk duygusu gelişmiş bir kişisiniz. Zor şartlara karşı çok dayanıklısınız. Diğer insanlardan nadiren yardım istersiniz, kendi başınıza ayakta kalmaya çalışırsınız. Kariyer yapmak, mesleğinizde yetkin ve yönetici konuma gelmek sizin için önemlidir. Liderlik ve organizasyon kaliteleriniz vardır. Zaman zaman çok inatçı olabilirsiniz. Bazen ise karamsar ve depresif bir ruh haline girebilirsiniz. Sevgi ve ilgi görmek için başarı kazanmak gerektiğini düşündüğünüzden, tüm enerjinizi çalışmaya ve başarılı olmaya verebilirsiniz. Duygularınızı pek belli etmezsiniz. Disiplinli, istikrarlı ve çok sadık bir kişisiniz. Çocukluktan kalan birkaç sağlam dostluğunuz ömür boyu sürer.

 

Kova

Bağımsızlığınıza düşkün, kısıtlanmaktan hoşlanmayan bir yapınız vardır. Fikirleriniz değişik, çağının ötesinde ve yenilikçidir. Her şeyi değişik bir açıdan görür, insanları da yeniliklere ikna etmeye alıştırmaya çalışırsınız. Entelektüelsiniz. Grup çalışmalarına yatkınsınız.  Toplum ve insanlık yararına çalışmalarda bulunmayı sever ve kolektif faaliyetlerde ön sırada yer alırsınız. Bir kişiye bağlanmaktan ziyade sevgi anlayışınız tüm insanlığı kapsar. Hümanist ve idealistsiniz. Sezgileriniz güçlüdür. Yaratıcı, bilime ilgi duyan, keşifler yapabilecek, mucit yapıda bir karakteriniz olabilir. Çok orijinal fikirleriniz vardır. İnsanlarla her kadar içi içe ve sosyal de olsanız, bağımsızlığınızı kaybetmemek için hep kendinize ait mesafe bırakmak istersiniz.

 

Balık

Duyarlı, oldukça duygusal ve hassas bir yapınız vardı. Kolayca ağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra şaşırtıcı ve her zaman değişebilen bir kişiliğiniz vardır. Çevrenizdeki insanların sizin hakkındaki düşünceleri ruh haliniz etkiler. Utangaç ve endişeli olabilirsiniz ve bu özgüveninizi zayıflatır. Hayatınızda size destek olacak, zor zamanlarınızda sırtınızı yaslayabileceğiniz bir sırdaşa, dostta ya da eşe ihtiyaç duyarsınız. Bu desteği alında kendinize güvenen neşeli ve canlı biri olursunuz. Fedakar, eliaçık ve çok uysal birisiniz. Hayal gücünüz çok gelişmiştir. Bazen bu sizi gerçeklikten koparabilir. Güzel sanatlara karşı yetenekli ve ilgilisiniz. Sanatla uğraşmak sizi rahatlatır ve kendinizle daha barışık olmanızı sağlayabilir. Empati yeteneğiniz çok gelişmiştir.