ANEMİ

 

Ayurveda da anemi Pandu olarak bilinir. Tanımı ise kırmızı kan hücreleri (eritrosit, alyuvarlar)  ve hemoglobinin azlığıdır.  

Sebebleri;
1-vücutta ki herhangi bir yaradan kaynaklı kanamalardan
2- kan yapıcı özelliği ( demir) az olan  veya besinlerdeki demiri bağlayan beslenme  tarzından (aşırı çay ve kahve tüketimi)
3- vücuttaki  kan hücrelerinin yıkımının normalden fazla olmasından
4- aceleci yaşam tarzı , hızlı yemek yeme tarzı, yemek yerken televizyon izlemek, gazete okumak telefonla konuşmak.. gibi  davranışlarla  vücudun hız ölçeri dalağın gereksiz ve hızlı çalışmasından
5- bazı organlarda ki sorunlardan  dolayı( mide, karaciğer,kemik iliği, dalak..)  kan hücresi  üretiminde ki problemler den kaynaklı olabilir

Oksijen vücuttaki  hücrelerin fonksiyonlarını  devam ettirmeleri için çok önemlidir, kırmızı kan hücreleri yoluyla oksijen akciğerlerden hücrelere taşınır, kan hücreleri eksik olduğu zaman kişi çok az çalışsa dahi kendini çok halsiz  ve zayıf  hisseder,   bu tür kişilerin yüzlerinde ve vücutlarında belirgin bir solukluk vardır

Tedavi

Eğer vücutta herhangi bir bölgede kanama varsa öncelikle bunun sebebinin bulunması  ve kanamanın durdurulması gerekir, 

beslenmeye bağlı eksiklikte demir yönünden zengin yiyecekler alınmalı özellikle yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere ( ısırgan otu,maydanoz, yeşil soğan ,dere otu, ıspanak,roka...), kurutulmus organik meyveler,( kayısı, incir,üzüm)  , badem, pekmez, bal,  yağsız kırmızı et ve taze  karaciğer…. alımı hastalık doneminde arttırılabilir.

Şeker kamışı şekeriyle hazırlanan  tatlılara çörek otu ( demir içeriği çok yüksek) eklenilmesi yarar sağlar (özellikle karaciğer problemi olan hastalara çok iyi geliyor.)

taze elma suyu, yüksek miktarda c vitamini içeren ve demir emilimini arttıran nar suyu (meyve suları  açken içilmeli ve  içildikten sonra en az 1- 1.5 saat yemek yenmemeli )

taze havuç ve kırmızı pancar  dilimlenip  üzerine biraz limon sıkılıp  yenebilinir. (özellikle bayanlar adet zamanında daha fazla tüketebililer),

Hastalık doneminde ;

  • suda ıslatılmış 10-12 tane kuş üzümü, suyla birlikte 2 hafta alınabilir,
  • polen(her gun 1 çay kaşığı ideal) 2-3 hafta
  • ıspanak suyu 100 ml 2 hafta  hergun alınabilir.


Ayurveda tıbbı  tarafından kullanılan Punarvana Mandura adlı 22 ceşit karışım içeren bitkisel toz şeklinde ki  ilaç da anemi de kullanıyor, asıl etkiyi yapan  punarvana( boerhaavia diffusa)  bitkisi Hindistan da yetişen bir sarmaşık türüdür,  gunde 1 gram toz balın içine katılarak gunde 3-4 kez alınır, maalesef Türkiye’de bu bitki bulunmuyor ve bu ilacın satışı yok.

Anemi de çökelek gibi eksi seylerin ve  kızartmaların alınmaması gerekir, Çay ve Kahvenin ise  yemeklerle birlikte alınmamak şartı ile azaltılması gerekir.

Ayrıca yemek yerken elleri  yıkayarak  yemeğe başlamak  yerken sakin olmak, yavaş yavaş yemek yemek, yemekten kalkmadan,  tek seferde yemek ve geç saatte yememek , aksam erken yatıp (9-11 arası) sabah erken kalkmak (4-6 arası)  vücuttaki karaciğer ve  dalak başta olmak uzere diğer vücut organlarının  işlevlerini dengeli bir şekilde yerine getirmelerini sağlar.

Ayurvedaya gore Pitta ( ateş ve su elementi kombinasyonu ve  sindirimle ilgili oluşum ) nın bozulmasına bağlı vücutta anemi gelişir. Pitta yı tedavi eden en iyi yol bağırsakların temizlenmesidir. Bunun için birkaç yol vardır, akşam yatmadan önce sulandırılarak kaynatılan ve ılık hale getirilen 1 bardak sıcak süt (isteğe bağlı şeker katılabilinir) veya sabah aç karnına Hindistan cevizi suyudur.

Ayurveda'ya geri dön