SÖZLÜK

KHOYA

Hindistan’da hazır yapılmış Khoya bulabilirsiniz, yalnız diğer ülkelerde bulması zor olabilir. O yüzden burada tariflerimizin yanında oldukça iyi duran bir tarif var.

 

Orta derce kısık ateşte iyice kuruyana ve hafifi bej bir renk alana kadar ricottayı ghee içinde devamlı karıştırarak kavurun. Bu tarif ile 150 g kadar ricotta elde edebilirsiniz.

 

CHENNA

Sütü ağır bir tencerede ısıtın. Kaynamaya başlar başlamaz ocağı kapatın ve devamlı olarak karıştırarak limon suyunu ekleyin. Süt kesilecek ve suyundan ayrılacaktır. Tencerenin kapağını on dakika kadar kapalı tutun. Tülbent bir kumaşın olduğu kevgirden geçirin. Tülbenti kaldırın ve bir parça ip kullanarak içindeki çökeltiyi gevşekçe bağlayın. Bunu bir saat kadar asılı bırakın. Tülbentden çıkararak gerektiği yerde kullanın.

 

PANEER

Sütü kaynatın. Baloncuklar çıkmaya başlayınca limon suyunu katın ve iyice karıştırın. Tencereyi ateşten alın ve karışımı 15 dakika kadar dinlendirin. Süt kesilecek ve suyundan ayrılacaktır.

 

Çökeltiyi tülbent bir kumaştan geçirin. Fazla suyu çıkarmak için peyniri kırmadan kumaşı iyice döndürün. Küçük bir bohça haline getirin ve bir gece askıda bırakın. Sabahleyin bu bohçayı alın ve içindeki peyniri yavaşça düzleştirin. Üzerine ağır bir şey koyun ve4saat kadar bekletin. Peyniri kumaştan çıkarın ve keskin bir bıçakla küpler halinde kesin. Şimdi kullanıma hazır.