Sahaja Yoga'nın Kurucusu Shri Mataji'nin sözleri

Sahaja Yoga meta bilimdir çünkü katidir ve kesinleşmiştir. Size kesin sonuçlar verir. Kesin olarak, mutlak surette kanıtlanabilir, doğrulanabilir. Siz kendiniz bizzat doğruluğunu tasdik etmek, ispat etmek için aydınlanmanızı aldınız. Tüm yöntemlerini, çalışma tarzını biliyorsunuz, nasıl işlediğini biliyorsunuz. Kendiniz hakkında her türlü bilgiyi ediniyorsunuz. İçinizde öyle muazzam, harika bir makine var ki.

Sahaja Yoga sizin içinizde gerçeği oluşturur, yerleştirir, bu sayede kendinizi güvende hissedersiniz çünkü gerçek çok güzeldir. O neşedir ve sonra siz asla ondan kaçmak, uzaklaşmak istemezsiniz. Bunu anlamamız gerekir; biz gerçeğimizi almak, kendimizi tanımak için buradayız. Kendimizi tanıdığımızda bizde ne kadar çok şey olur? Bunu tahmin edemezsiniz.Tüm özellikleriniz, varlığınız, sahip olduğunuz tüm zenginlikler, tüm güzellikler size ait olur. Varlığınızın, benliğinizin efendisi, yöneticisi siz olursunuz... Farklı biri olursunuz. Daha yüksek evrimleşmiş bir ruh olursunuz. Sonra birdenbire kolektif bilinçte olduğunuzu fark edersiniz.

Sahaja Yoga da olmak çok kolay, bunun nedenini size söyledim; çünkü sizler çok şanslı kişilersiniz. Sahaja Yoga en kolayıdır. Sahaja Yoganın özü, temeli budur; kolaylığı. İşte bu nedenle bu kolay olan yöntemden tam anlamıyla faydalanmalısınız.

Yoga cansız, ölü bir düzen değildir. O yaşayan bir süreçtir, kesinlikle yaşayan bir süreçtir. Yaşayan bir süreçte siz ona müdahale edemezsiniz, işte bu Sahajadır. Olsa olsa ona tek tük şekil verebilirsiniz veya onu itekleyebilirsiniz, onunla uğraşabilirsiniz veya bu tür şeyler. Mesela Japonya'da bir ağaç büyürken ona şekil vermeye çalışırlar, önce bir dalını keserler ve ağacın biraz daha çok eğilmesini sağlarlar. Sonra bir dalını daha keserler ve ağacı şu tarafa eğerler, bu tarafa eğerler ve ona şekil verirler. Ama yaşayan her ne ise o şey içimizde spontane olarak, kendiliğinden gelişmektedir; öyle karmaşık bir düzen vardır ki; ve o düzenin hepsi yaşamaktadır, canlıdır ve ne yaptığının farkındadır.

Ama Sahaja Yoga çok farklıdır; yaşayan bir süreçtir. Belki siz Aydınlanmanızı alır almaz bunun nasıl sizi değiştirmeye başladığını görmüşsünüzdür. Sonra da başkalarını dönüştürmeye başlar. Sizin bulunduğunuz ortamda siz başkalarını dönüştürmeye, değiştirmeye başlarsınız. Varoluşunuz, yaşam biçiminiz başkalarını dönüştürmeye başlar. Bulunduğunuz çevreyi, ortamı değiştirmeye başlarsınız, negativitenin yarattığı güç algılanan sorunlar yok olmaya başlar. Herşey çiçek açan bir ağaç gibi işlemeye başlar. Açan çiçeklerin o güzel kokusu etrafta yayıldıkça farklı bir hava yaratır; tüm arıları kendine çeker, arılar bal yapmak için etrafında toplanırlar. Aynı şekilde, bir kişi Aydınlanma aldığında, aydınlığa kavuştuğunda, aurası, etrafına yaydığı koku sayesinde insanları kendine çekmeye, onlardan ilgi görmeye başlar.