Meditasyonun faydaları

Meditasyonun faydaları

Meditasyon nedir, nasıl yapılır

 

Belirttiğimiz şekilde meditasyonun en büyük faydası meditasyon yapan kişinin hissettiği içsel huzur, neşe duygusudur. Bunun yanı sıra, daha doğrusu bunun neticesinde meditasyonun yaşamımızın her alanında olumlu etkisi olur.

İçsel denge

Meditasyonun en önemli ve temel etkisi günlük hayatımıza getirdiği dengedir. O denge sonucu, kişi ne iş yaparsa yapsın, onu daha iyi yapar ve daha az çaba harcar. Böylece, kişi işte daha başarılı olur. Ve bu başarı çok sıkı ya da çok fazla çalışarak değil ancak işi daha iyi yaparak kazanılır. Düzenli olarak meditasyon yapan kişi, işinden neşe duyar ve enerjisini tüketmeden başarıya erişir. Benzer şekilde, ailemiz ve sosyal ilişkilerimizde gelişiriz çünkü meditasyon yapan bir kişi diğerlerinde hatalar bulmak yerine kendine bakma davranışını kazanır. Daha da fazlası, böyle bir kişi, diğerlerine karşı daha pozitif bir davranış içinde olur ve onlarla tartışmak yerine insanlara yardım eder.

Meditasyon bütün çakraların açılmasına ve temizlenmesine yardım ettikçe, onların esas kaliteleri kendilerini göstermeye başlarlar. Böylece, kişi, masum, yaratıcı, cömert, korkusuz, sevgi dolu ve affedici hale gelir. Biz hepimiz bu kalitelere sahip olmamız gerektiğini biliyoruz ancak onlar vaaz vermekle ya da kitaplar okuyarak geliştirilemezler. Çakraların temizlenmesi kendi içimizde yer alması gereken gerçek bir süreçtir. Meditasyon sırasında olanda kesinlikle budur. Bu çalışma, kişi meditasyon yaparken yedinci çakraya; Sahasrara'ya yükselen Kundalini enerjisi tarafından yapılır. Sadece Kundalini yükselip altıncı çakrayı; Agnya'yı geçerken, kişi düşüncelerin üzerinde; meditasyon demek olan düşüncesiz farkındalık konumunun içindedir. Bu yüzden, sizi şimdi Aydınlanmayı (ki buda, Kundalininin uyanışıdır) deneyimlemek için bilgisayarınızın önünde yada Türkiye'de Sahaja Yoga merkezlerinden birindeki ücretsiz programlara davet ediyoruz.

Meditasyon sağlık için faydalı mıdır?

Meditasyonun en basit etkisi, sağlığın düzelmesidir. Ancak burada, meditasyonun bir tedavi tekniği olmadığını ya da alternatif tıp olmadığını vurgulamak önemlidir. Her şey çok basittir: sağlıklı olmak için, kişi sağlıklı bir yaşam sürmelidir. Ancak, "sağlıklı yaşam" sadece uygun fiziksel koşullar demek değildir, daha derin anlamda çakraları temiz tutmaya yardım eden bir yaşam şeklidir. Meditasyonun yaptığı kesinlikle budur çünkü biraz evvel bahsettiğimiz gibi, meditasyon kişinin içindeki dengeyi oluşturmasına yardım eder. Çakralar bir kez temiz olduğu zaman, baktıkları, kontrol ettikleri organlara yeterli enerjiyi sağlarlar. Böylece, organlar sağlıklı hale gelir ve fiziksel rahatsızlıklar kaybolur. Bunda mucizevi bir şey yoktur: meditasyon ve iç gözlem (bunlar Sahaja Yoga'nın iki temel yaklaşımıdır) yoluyla kendimizi düzeltirken, açgözlülük, ihtiras, öfke, vb. gibi düşmanlarımızdan da kurtuluruz. Çakraların dilinde, bu, çakralarımızın temizlendiği anlamına gelir. Sonuç olarak, kişi fiziksel, akılsal ve duygusal olarak ta sağlıklı hale gelir. Meditasyonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri hakkında daha fazla bilgiye bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz

Sahaja Yoga'nın kurucusu Shri Mataji'nin kendi sözleiyle meditasyonun faydaları

"Bir gün hepiniz sadece meditasyon konumunda olmalısınız artık ve bu meditasyon konumu vibrasyonları dışarıya yayacak, yayacak ve yolu sizin için temizleyecek, işiniz için, hayatınız için, herşey için. Kimseyle uğraşmak zorunda kalmadan, kimseyle savaşmak zorunda kalmadan, kimseyle tartışmak zorunda kalmadan sadece meditasyon yapmaya çalışın ve size tarif ettiğim, tamamen sevgi ve şefkatle kuşatılacağınız konuma gelin."

"Meditasyon sizin içindir, kendi içinizde daha derine gitmek için, Sahasrara'nızını sizin olmanızı istediği her şeye ulaşabilmek için, bağımsızlığın, anlayışın, o yüksek mertebesine ulaşmak için tek yol meditasyondur. Meditasyon sırasında olan şey farkındalık konumunuzun Agnya'dan geçip onun üzerine çıkması ve Sahasrara'da düşüncesiz farkındalık konumu olarak yerleşmesidir. Sonra Sahasrara gerçeği, Sahasrara güzelliği kendi karakterinizi, kendi davranışlarınızı beslemeye başlar. Meditasyon kendinizi sadece iyi hissetmeniz için değildir; meditasyon hepiniz için çok önemlidir, Sahasrara'nızı öyle bir geliştirirsiniz ki Sahasrara'nızın güzelliğini içinize çekersiniz. Eğer Sahasrara'nızı bu yolla kullanmazsanız, bir süre sonra Sahasrara'nızın kapandığını görürsünüz, vibrasyonlarınız kesilir, kendinizi anlama konumunuz son bulur. İşte bu yüzden meditasyon son derece önemlidir. Meditasyon yapmış ve yapmamış olan insanları hemen fark ederim; çünkü meditasyon yapmayan bir kişi hala "Oh, her şey yolunda. Ben bunu yapıyorum. Ben şunu yapıyorum." diye düşünür. Meditasyon gerçeğin güzelliği ile kendinizi zenginleştirmenin tek yoludur."

"Ama meditasyonla kendi içinizde ilerleyerek de kendi başınıza olmaktan da keyif almalısınız. Şimdi biri sorabilir “Bu neye yarar?” “Anne, şimdi biz aydınlanmamızı aldık, iyi bir hayatımız var, kendimizden keyif alıyoruz, çok iyi gidiyoruz.” Daha derine gittikçe, bütün şeylerin özüne dokunursunuz, bütün elementler gibi. Meditasyonunuzu bitirdiğinizde yağmurun nasıl yağdığını, bir anda nasıl başladığını gördünüz. Yağmur sizin derinliğinizi hissetti veya siz yağmurun derinliğini hissettiniz."

Meditasyonun faydaları araştırma sonuçları

Meditasyonun yararlarının kanıtını 90’lı yılların ortasında Kiev Meslek Hastalıkları Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçlarında görebilirsiniz. Meditasyonun yararları hakkında yapılan diğer bilimsel çalışmalar Bilimsel Araştırmalar sayfamızda yer almaktadır.

Tablo 1. Sahaja Yoga meditasyonu sonucunda kişinin karakterindeki olumsuz yönlerin değişimi

 Kişinin karakterindeki özellikler

  A

Sahaja Yoga'dan Önce

  B

Sahaja Yoga Yapanlar

 A : B
   %  Sıra  %  Sıra  
 1. Asabiyet  95  1  64  2  1,48
 2. Kızgınlık, kin besleme  92  2  38  11  2,42
 3. Suçlu hissetme  89  3  51  5  1,74
 4. Kişisel bağımlılıklar  88  4  49  6  1,79
 5. Utangaçlık  87  5  53  4  1,64
 6. Aşırı plan yapma  86  6  41  9  2,09
 7. Tahammülsüzlük  83  7  45  8  1,88
 8. Eleştiri  81  8  45  7  1,80
 9. Maddi bağımlılıklar  74  9  38  11  1,94
 10. Tembellik  72  10  67  1  1,07
 11. Egoistlik  71  11  62  3  1,14
 12. Öfke, saldırganlık  66  12  18  14  3,66
 13. Dar görüşlülük  65  13  36  12  1,80
 14. Kıskançlık  60  14  5  17  12,0
 15. Aşırı konuşma, gevezelik  60  15  40  10  1,50
 16. Küfretme  55  16  15  15  3,67
 17. Cimrilik  53  17  29  13 1,82
 18. Haset, imrenme  43  18  18  14  2,38
 19. Püritenlik; ahlaki katılık  22  19  6  16  3,66

 

Tablo 2. Sahaja Yoga meditasyonu sonucunda kişinin karakterindeki olumlu yönlerin değişimi

Tablo 2. Sahaja Yoga meditasyonu sonucunda kişinin karakterindeki olumlu yönlerin değişimi

 

Şekil 1. Meditasyon yapanlar ve yapmayanlar arasındaki bağımlılıklar

Şekil 1. Meditasyon yapanlar ve yapmayanlar arasındaki bağımlılıklar

Şekil 2. Sahaja Yoga meditasyonu yapanların sağlık durumlarında iyileşme

Şekil 2. Şekil 2: Sahaja Yoga meditasyonu yapanların sağlık durumlarında iyileşme

Şekil 3. Sahaja Yoga meditasyonu yapanlarda asteno-nevrotik sendrom değişikliği (örneğin asabiyet, uyku bozuklukları, sürekli ve keskin duygusal ve ruh hali dalgalanmaları)

Şekil 3. Şekil 3: Sahaja Yoga yapanlarda asteno-nevrotik sendrom değişikliği

Meditasyon sayfasına geri dön