Sahaja Yoga meditasyonunun sağlık için faydaları

Meditasyon nedir, nasıl yapılır

 

Bir tedavi tekniği yada alternatif ilacın bir türü olmamasına rağmen, meditasyon insan sağlığı üzerinde çok pozitif bir etkiye sahiptir. Herşey çok basittir: sağlıklı olmak için kişi sağlıklı bir yaşam sürmelidir. Ancak "sağlıklı yaşam" sadece uygun fiziksel koşullar demek değildir, daha derin anlamda çakraları temiz tutan bir yaşam şekli demektir. Ve, bu kesinlikle meditasyonun yaptığı şeydir. Bir kez çakralar temiz olduklarında, baktıkları organa yeterli enerjiyi sağlarlar. Ve böylece organlar sağlıklı hale gelir ve fiziksel rahatsızlıklar yok olur.

 

Sağlık üzerinde Sahaja Yoga meditasyonunun etkileri Hindistan, Avusturalya, İngiltere, Rusya, Romanya gibi çeşitli ülkelerde geniş şekilde çalışılmıştır. Uluslararası bilimsel ve tıbbi dergilerde çok iyi şekilde belgelendirilmiş ve bildirilmiş birçok pozitif sonuç bulunmuştur. Bu araştırmanın detaylarını açıklamak bu Web sitesinin ötesinde olacaktır. Sahaja Yoganın bilimsel olarak ispatlanmış sağlık üzerindeki etkilerinin birkaçını burada sizlerle paylaşmak istedik. Bronşit astım, epilepsi, önemli yüksek tansiyon (yüksek kan basıncı), diabet, menopoz, çocuklarda dikkat bozukluğu - hiperaktivite bozukluğu Sahaja Yoga ile iyileşmiştir. Bu çalışmalarla ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki referansları takip edebilirler yada bizimle e-posta aracılığıyla temas kurabilirler.

 

1993'te, Shri Mataji, Bombey'de Uluslararası Sahajqa Yoga Araştırma ve Sağlık Merkezini kurmuştur. bütün dünyadan insanlar Sahaja Yoga meditasyonu ile tedavi olmaya gelmişlerdir. 13 yıldan beri, Merkez o kadar çok bilinir hale gelmiştir ki kişinin yer bulabilmesi için çok önceden rezervasyon yaptırması gerekir. INDIAN EXPRESS ve TIMES OF INDIA gazetelerinde Merkez ile ilgili bir makaleyi okuyabilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgi için Sahaja Yoga'da bilimsel araştırmalara bakın.

 

Referanslar:

1. Manocha, R. "Sahaja yoga in asthma", Thorax 2003;58:825-826. URL: http://thorax.bmjjournals.com/cgi/content/full/58/9/825-a
2. Manocha R, Marks GB, Kenchington P, Peters D, Salome CM. "Sahaja yoga in the management of moderate to severe asthma: a randomized controlled trial.", Thorax. 2003 Sep;58(9):825-6.
3. Ramaratnam S, Sridharan K. "Yoga for epilepsy", Cochrane Database Syst Rev. 2000;(3):CD001524.
4. Panjwani U, Selvamurthy W, Singh SH, Gupta HL, Mukhopadhyay S, Thakur L. Effect of Sahaja yoga meditation on auditory evoked potentials (AEP) and visual contrast sensitivity (VCS) in epileptics., Appl Psychophysiol Biofeedback. 2000 Mar;25(1):1-12.
5. Harrison et al. "Sahaja Yoga Meditation as a Family Treatment Programme for Children with ADHD" Clinical Child Psychology and Psychiatry.2004; 9: 479-497
6. News Brief: "Session on Yoga Meditation Offered", NIH Record. June 13, 2000 Vol. LII, No. 12.
7. L.I. Afanas, S.A. Golocheikine “Human anterior and frontal midline theta and lower alpha reflect emotionally positive state and internalized attention: high-resolution EEG investigation of meditation”, Neuroscience Letters 2001; 310: 57-60
8. L.I. Aftanas, S.A. Golocheikine “Non-linear dynamic complexity of the human EEG during meditation” Neuroscience Letters2002; 330: 143–146
9. L.S. Eliseeva “Psycho-electro-physiological analysis of biological feedback effects in realized and non-realized persons” International Conference: Moral, Health, Peace: East-West (St. Petersburg, Russia) 19-20.09.1995.

 

Meditasyon sayfasına geri dön