Shri Mataji'nin Sözleri

İhtiyacınız olan tek şey meditasyondur. Meditasyon ile derinleşirsiniz, gelişirsiniz. Spiritüellikte, ruhani boyutta yükselirsiniz. Sahaja Yogada o olgunluk konumuna eriştiğinizde artık meditasyon yapmayı asla bırakmak istemezsiniz.

Benim neşem sessiz neşedir ama Ben biriyle karşılaştığımda içimdeki neşe ortaya çıkar. Bir dalga gibi gelir veya okyanustaki dalgaların veya bazen de su damlalarının sahile sıçradığı gibi, çok güzel damlalar olarak kendini gösterir... sonra da bu dalgalar kalbinize geri döner. Bu ilişki öyle güzeldir ki, sadece bir şahit olarak izlersiniz, neşeyi görürsünüz, onu izlersiniz. Sonra her şey, tüm sorunlarınız yok olur, hallolur, tüm sözüm ona, sözüm ona "bilginiz", tüm acılarınız, sorunlarınız, tüm geçmişiniz, tüm geleceğiniz eriyip kaybolur, uçup gider; siz şu anda olursunuz, meditasyon konumunda kalırsınız, olan tüm bu güzellikleri seyretmeye devam edersiniz.

Meditasyon yapmak diye birşey yok; sadece meditasyonda olabiliriz.

Eğer çok güzel bir şey görürseniz ona düşüncesiz olarak bakın; o zaman o cisimdeki güzelliğin farkına varırsınız. Zen meditasyonu böyle oluyor, Zen sistemini bulan kişi bunu denedi.... Size olan tüm sevgimle birbirinizi sevmeye çalışmanızı söylüyorum. Hindistanda gördünüz, seyahat ettiğinizde ortam o kadar rahat değil ve size gittiğiniz o küçük yerlerde alıştığınız konforu sağlayamıyoruz; fakat buna rağmen siz yine de ne kadar neşe duyuyorsunuz, zevk alıyorsunuz. Konfor aramıyorsunuz. Siz sevginin sağladığı konforu, rahatlığı istiyorsunuz. Birbirinizle olmaktan ne kadar memnun oluyorsunuz.

Birçok kişi meditasyon yapıyor fakat düşünceleri hala akışında devam ediyor. Onlar düşüncesiz sessizlikte olmuyorlar. Bu nokta çok önemlidir. Eğer ilerleyecekseniz, gelişecekseniz tamamıyla, kesinlikle meditasyonda düşüncesiz farkındalık konumunda bağlantıda olmalısınız. Dua etmeniz gerekmiyor, kimseyi aramanız gerekmiyor, hiç bir şey gerekmiyor. Bu kendiliğinden işler çünkü zaten sizin içinizde var. Eğer onca düşünce aklınıza her iki taraftan bombardıman gibi yağıyorsa, aklınıza gelen bu düşüncelerin sizin için hiçbir anlamı olmaz; onlar gerçekleşmez ve doğruyu, gerçeği göstermez. Siz kendiniz bir okyanussunuz ve o düşüncesiz farkındalık konumuna girmeniz lazım. Bu konum spiritual, önemli kitaplarda açıklanmıştır fakat benim size anlattığım kadar net bir şekilde açıklanmamıştır. Ben bazıları düşüncesiz farkındalığa ulaşmıyor ve onlar işe yaramaz demiyorum; hayır. Fakat lütfen bunu deneyin. Hepiniz bu düşüncesiz farkındalık konumuna girebilirsiniz. Sadece bir saniye için olsa bile buna ulaşabilirseniz, bu harika olur. Sonra saniyeyeleri uzatmaya başlarsınız.

Meditasyon çok önemlidir. İç gözlem çok önemlidir. Ayrıca birbirinizle buluşmak, birbirinizle konuşmak, birbirinizi tanımak çok önemlidir. Bu her yerde başarılı olmuştur.... Bu yaşayan bir süreçtir, gerçekleşmelidir ve bunun  için siz olgunlaşmalısınız.

Birçok kişi meditasyon yaparken düşünmeye devam ediyor. Onlar düşüncesiz bir şekilde sessizlikte kalamıyor. İşte bu son derece önemli bir husus. Eğer gelişecek seniz, düşüncesiz farkındalık konumunda tamamıyla bağlantıda olmalısınız. Bunun için yalvarmanız gerekmiyor, kimseden bir şey istemeniz gerekmiyor. Bu içinizdedir, dolayısıyla başarılı olursunuz. Eğer düşünceler aklınıza her yandan bombardıman şeklinde yağıyorsa, aklınıza gelen bu düşüncelerin sizin için hiçbir anlamı yoktur, onlar doğru değildir, gerçek değildir. Siz, kendiniz bir okyanus sunuz ve bu düşüncesiz farkındalık konumuna girmelisiniz. Bu konum hakkında kitaplarda bahsedilir, ama Benim size anlattığım kadar açık bir şekilde ifade edilmez. Bazılarınızın düşüncesiz farkındalık konumunda kalmadığını söylemiyorum, onların yaptıkları işe yaramaz demiyorum; hayır. Ama lütfen deneyin, Hepiniz bu düşüncesiz farkındalık konumuna girebilirsiniz. Buna bir saniye için bile ulaşabilirseniz çok iyi olur. Ondan sonra o saniyeyi gittikçe daha uzatmaya devam edersiniz.

Enerjinizi ufak tefek şeylere harcamayın. Meditasyon yapmanız gerektiğini, yükselmeniz gerektiğini ve bunu başkalarına vermeniz gerektiğini unutmayın. Bu şayet kendinizi gerçekten severseniz çok kolay bir şekilde gerçekleşebilir.