Meditasyon İçin Müzik Terapisi

Hint klasik müzik terapisi, içsel ve doğal iyileşme sürecini güçlendiren, tamamlayıcı bir terapidir. Bu müzik yararlı etkiler doğurur ve fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhani olarak insana kendisini iyi hissettirir. Kendi kendine etkili olabileceği gibi aynı zamanda, ruhani olarak son derece gelişmiş olan ve insanoğlu ile doğa arasındaki hayati uyumun farkında olan atalarımızdan kalan yardımcı bir terapi olarak da uygulanabilir. Bu bilgilerin esas kaynağı Vedalarda bulunabilir. Sama Vedan'nın bir bölümü olan Gandharva Veda, Müziğin Vedası (Bilgisi) olarak kabul görür. İyileşme bilimi, Sama Veda'nın en aydınlanmış yönlerinden bir tanesidir.

Türkçe Müzik Terapisi egzersizleri için tıklayın

 

Dr Arun Apte tarafından Omkar Müzik Terapisi

omkar therapy

Omkar Terapisi, müzik terapi denilen (Hint müziği) bir bilginin koludur. Bu terapi, sağlığı müzik aracılığıyla arttırır.

Belirli notaların kombinasyonu aracılığıyla (notaların bu kombinasyonuna Raga denilir) belirli çakraların üzerinde çalışabilirsiniz.

OM (Omkar), evreni yaratmış olan ezeli sestir. Kundalini, denilen, arta kalan enerjinin de sesidir.

Omkar 4 sesten oluşur: A ve U birleşimlerinin verdiği O, geniz sesi O (anuswara) ve M.

Bu seslerden her birinin enerji sistemimiz üzerinde doğrudan etkisi vardır:

  1. A - kar sol kanalı/ay kanalını hareket geçirme gücüne sahiptir,
  2. U - kar sağ kanalı/güneş kanalını hareket geçirme gücüne sahiptir,
  3. M - kar doğrudan orta kanal üzerinde çalışır.

Bu terapi stres yönetiminde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

 

Yerde sırtınız dik, rahat ve bağdaş kurarak oturun. Sandalyede oturmayı tercih ederseniz ayaklarınızı birbirinden biraz uzak tutun ve ayakkabılarınızı çıkartın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine avuç içi yukarı bakacak şekilde koyun.

 

 

Dr Arun Apte tarafından Hint Klasik Müzik terapisi

music therapy

 

 

Dr Arun Apte, Batı Bengal Hükümeti onayıyla kurulmuş bulunan Uluslararası Tamamlayıcı Tıp Üniversitesi'ne bağlı Hindistan Alternatif Tıp Kurumu'na, müzik terapisinde uygulama yapan bir tıp uzmanı olarak kayıtlıdır. Kendisi, yoga metodu ile uyguladığı müzik terapisi uzmanı olarak uluslararası alanda tanınmaktadır. 

 Dr. Arun  Apte’nin iyileştirici Hint vokal müzik terapisi, pek çok bilimin birleştirilmesi üzerine kuruludur ve Hint müziğinin etkilerini araştıran 10 yıllık bir araştırmanın ürünüdür. Fiziksel, ziihnsel ve duygusal sorunlarda iyileştirici etkisi olması bir yana kişiyi aynı zamanda çabasız biçimde yeni bir ruhani farkındalığa yükseltir.

 

Get flash to see this player.

 

 

Hint klasik müzik terapisi çakra sisteminin üzerinde nasıl çalışır?

Günlük yaşantımızda yedi çakranın tümünün her zaman aktif olmadığını görürüz. Kimisi, gereken enerjinin eksikliğinden dolayı oluşan bazı engeller sebebiyle doğru çalışmaz. Bu çakralar farklı organlara bağlı oldukları için, işleyişlerindeki herhangi bir engel kişide fiziksel dengesizliğe yol açar. Çakraların durumuna bağlı olarak duygusal ve zihinsel dengesizlikler de görülür. Hint klasik müziği, dinleyicilerin duygusal benliğinde, ısıtma, serinletme, yatıştırma gibi etkiler yaratır. Hint klasik müziğinin enerjisi, vibrasyonları ve frekansı çakraların enerjisi, vibrasyonları ve frekansı ile eşleştiği zaman çakralar harekete geçerler. Bu içsel bütünleşme, Kundalini enerjisinin yükselmesi için doğal bir yol açar. Kundalini enerjisi yükselirken çakraları besler ve onlara doğru enerjiyi verir. Organlar çakralara bağlı oldukları için onlar da ihtiyaç duydukları doğru ve yeterli miktarda enerjiyi alırlar ve bu şekilde denge yeniden tesis edilmiş olur. Kundalini bir kez yükselebileceği yolu bulduğunda yukarı doğru hareket ederek bıngıldak kemiği bölgesini deler ve kozmik enerji ile (Tanrısal Sevgi gücü ile) bağlantı kurar: beyni aydınlatır ve beyindeki bütün sinirleri harekete geçirir. Bu sinirler de kalbi aydınlatır.

 

Ragalar Hakkında

 

Hint klasik müziği raga sistemi üzerine kuruludur. Raga, notalar içeren melodik bir gamdır. "Raga" kelimesi Sanskritçe'de "memnun etmek" anlamına gelir. Teknik olarak bu durumda, raga, birbirini izleyen müzik notalarının oluşturdukları tatlı birleşme demektir.

Raaga Shyam Kalyan, Mooladhara çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olur. Kundalini'nin yumuşakça, kolayca ve doğal olarak yükselmesini sağlar.

Raaga Gurjari Todi, karaciğeri serinletir. Raga  Gurjari Todi ve Yaman, kişiyi destekleme gücüne sahiptirler. Her iki raga da Swadisthan  çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olur ve yine her ikisi de, meditasyon için çok önemli olan fakat dağınık olan dikkati sakinleştirmeye olanak sağlar.

Raaga Abhogi, Nabhi çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olur ve hazım sürecini teşvik eder.

Raaga Bhairav ve Durga, Tanrısal mutlak neşe ve koruma gücüne sahiptirler. Her iki raga da Kalp çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olur.

Raaga Jaijaiwanti, beş duygu organını kontrol eden Vishuddhi çakrayı harekete geçirmeye yardımcı olur.

Raaga Bhup'un, balona benzeyen bilinçaltı ve egoyu küçülterek Agnya çakrayı saflaştırmaya ve açmaya yardımcı olduğu görülmüştür. Bu raga aynı zamanda gerginliği, öfkeyi ve zihinsel yorgunluğu azaltır. Bu raganın yarattığı hisler Kundalini'nin Agnya çakradan geçerek limbik bölgedeki en üst çakra olan Sahasrara'ya girmesine çok yardımcı olur. Kişi artık düşüncesiz farkındalık konumundadır.

Raaga Darbari ve Bhairavi , düşüncesiz farkındalık konumunu yerleştirmek ve uzatmakta çok faydalıdır. Bu ragaların notaları limbik bölgeyi rahatlatır. Kundalini daha sonra çakraları ve beyni rahatlatır ve besler. Kişi kendisini neşeli, enerji, huzurlu ve stres ve depresyondan arınmış hisseder. Kişi ayrıca ellerinde hissettiği serin esintinin tadını çıkartır. Yoga konumu budur. Bu şekilde yapılan düzenli bir uygulama, kişisel bilgi ve kolektif farkındalık alanında yeni bir boyut açabilir. Sahaja Yoga Meditasyonu  ile kişi çaba sarf etmeden her açıdan iyi olabilir.