Gerçeğin arayışı içinde olan birimisiniz?

are_you_seeker

 

İster politik hayattan olsun, ister terapi veya dini hayattan olsun, yaşamlarının daha yüce bir anlamı olduğunu hisseden ve bu anlamı arayan insanlar var. Bu insanlar için, maddi hayatın zevkleri onları tatmin etmiyor.

Eğer siz de mutlak Gerçek'in peşindeyseniz bu, sizin de arayış içinde olduğunuzu gösterir. Arayış içinde olan herkesin içinde onları aramaya ve sorgulamaya devam ettiren bir dürtü vardır. Onların Ruhları, kendilerine ait daha yüce bir Öz'le birleşmenin susuzluğunu çekerler. Komünizmden transandantalizme, uyuşturuculardan ruhsal fenomenlere, arayan'ın yolculuğu çok uzun sürebilir.

Sadece Anne, Çocuğu bir Efendi yapar, vesadece herhangi bir guru'daki Annelik duygusu, öğrenciyi bir guru yapar.

İDRAKIN ÖTESİNDE OLAN HERŞEY TANRISAL DEĞİLDİR

Bu yolculuk tehlikeli de olabilir. Uyuşturucuların yıkıcı etkilerini hepimiz duyuyoruz. Birçok psişik, ruhani, New Age ve süperbilinçli gruplar uyuşturucuya benzerler. Arayan'ları ayartır ve tuzağa düşürürler. Öyle sinsidirler ki, tehlikeli olduklarını anladığınızda artık çok geçtir.

 

"En başta anlamamız gereken şey, gerçeği bizim yaratamayacağımız, gerçeği bizim planlayamayacağımızdır.Gerçek var, vardı ve var olacak. Gerçeği aldatamayız. Onu elde etmek için bu anlayışa erişmiş olmamız gerekir. Bu mantıken erişilen bir konum değildir. Bu genel bir kavram değildir, onu değiştiremeyiz. Sahaja Yoga gerçeğin var olduğunu kanıtlar ve sizin onu deneyimlemenizi sağlar. Gerçeğin arayışı içinde olanlar yanlış yönlendirildiklerinde ise, bunun sonuçları felaket olur."

 Shri Mataji Nirmala Devi

Arayan'ın Rehberi

 

İdrakın ötesinde olan herşey ille de Tanrısal demek değildir. Bütün güçler mutlaka doğru yola götürmez. Geleceği görme, sesler duyma, astral yansımalar, auralar, gözlerle eşyaları yükseltme, kehanet etme, ölülerle iletişim kurma ve buna benzer marifetler tehlikelidir. Hepsi olası şeylerdir ama yapanı Tanrı'ya ulaştırmaz. Bunlar bize geçici bir güç verirler. Egomuzun bizim özel biri olduğumuza inanmasını sağlarlar. Ama tüm bu güçler eninde sonunda tükenir, hastalığa, sıkıntıya ve depresyona sebep olur. Bunlar başka ruhların hükmediciliğine açık davetlerdir. Kafa karıştıran dolambaçlı yollardır ve bazen de gerçeği arayışımızı tümdenyokederler. Bir guruyu veya arayış içinde olan bir grubu seçeceğiniz zaman, aşağıdaki soruları sorun:

1.Sürekli para alınıyor mu? (Gerçek kimseye mal edilemez, satın alınamaz veya satılamaz).
2.Öğretmenleriniz bir satıcı gibi üzerinizde baskı yaratıyorlar mı? (onların yolunun değerini kendi iknanız sonucu bilmelisiniz, okuduğunuz kitapların sayısıyla, katıldığınız sınıflarla veya elde ettiğiniz teminatlarla değil. Gerçek, satıcılığa göre değişmez.)
3.Siz kendiniz tekniğin etkilerini hissedebiliyormusunuz? (Yakın gelecekte bir zaman, "içsel bir döngü" içine gireceksiniz diye tatmin olmayın).
4.Sizi sıradışı bir giysi giymeye, acaip bir şekilde oturmaya veya hiddetli şarkılar söylemeye zorluyorlar mı? (Gerçek, yorucu çabalar sonucu elde edilen birşey değildir. Önemli olan, geçirdiğiniz sınavların sertliği değil, sizin arzunuzun gücüdür).
5.Seçmiş olduğunuz bu yeni yol dharmic mi? (Yani, izlemekte olduğunuz yol geçmişteki bilgelerin, yogilerin ve yüce erkek ve kadınların izlemiş olduğu yol mu yoksa sizi bir bilinçaltı veya bilinçüstü olayların ürkütücü deneyimlerine mi götürüyor?)
6.Organizasyonun üyeleri, özellikle de lideri, kurucusu veya gurusu güvenebileceğiniz insanlar mı? (Onlarla birlikteyken rahat mısınız? Sevgi ve neşe ifade ediyorlar mı? Yakınlıkları gerçek mi? Öğrettikleri şeylerin değeri gözlerinden yansıyor mu?)
7.Devam etme veya bırakma özgürlüğüne sahipmisiniz? (kalbinizi dinleyin egonuzu değil. Eğer korkularınız veya kaygılarınız varsa, onları dikkate alın. Eğer şüphe içindeyseniz veya bir zorlama varsa, bırakın. İnat etmeyin.)

KENDİ KENDİNİZİN GURUSU OLABİLİRSİNİZ

Harcanan emeğe değer olan her türlü tanrısal görüş, Tanrı'nın her birimizin içinde yaşamakta olduğunu kavrar. O, oradadır ve Yüce Ruh'un bir parçası haline gelmemiz için uyandırılmayı beklemektedir.