Sudaki vibrasyonların(*) etkileri üzerine araştırma (**)

Sahaja Yoga'nın yayılmasıyla birlikte, suyun Shri Mataji tarafından, Onun kişisel etkisi veya fotoğrafıyla vibre edilmesi çok iyi bilinmeye başlandı. Pek çok kişi böyle bir suyun iyileştirici özelliğini deneyimledi. Vibrasyonlu su, bir çok ay gibi uzun süre saklandığı zaman bozulmuyor. Suyun kalitesinin değerini ölçmek için standart, dünyaca kabul edilmiş, suyun bozulma derecesini dolaylı yoldan tanımlayan sıhhi kimyasal özellikleri kullandık.

Çeşitli su kaynakları ile pek çok deney yaptık. Kiev'de, bir musluktan alınmış su Shri Mataji'nin resminin önüne kondu. Elde dilen sonuçlar (Tablo 1) vibrasyonların etkisinin tüm özellikleri değiştirdiğini gösteriyor. Saflaşma etkisi 10%'dan 70%'e çıkıyor. En güçlü etkinin sınırlı özelliklerde meydana gelişi; demir, amonyak ve suyun bulanıklığı gibi içeriklerin payının artışı dikkat çekicidir.

Özellikler
Baştaki su
Vibrasyonlu su
Permanganat oksitlenme, mg/l
6,3
5,9
Bulanıklık, mg/l
1,8
0,7
Renk, deg.
60
47
Demir, mg/l
0,69
0,18
Amonyak, mg/l
0,9
0,6
Aktif reaksiyon ortamı, pH
7,45
7,55
Alkalilik, mg/l
2,4
2,3

 

 

Bir sonraki deneyde, su Shri Mataji tarafından bizzat vibre edilmiş su ile vibre edildi. 15 mililitre vibrasyonlu su, musluktan alınmış 1,5 litre su ile karıştırıldı. Sonuçlar tablo 2'de görülmektedir. Verilerden de görüldüğü üzere, Shri Mataji'nin vibrasyonlarıtüm üzerinde çalışılan özellikler üzerinde etki yaratmış. Bu durumda, değerlerdeki değişim çok fazla değil, ama musluk suyunun niteliği başlangıçtan iyi idi (suyun içindeki değerler, içme suyu değerlerine uygundur).

 

Özellikler
Baştaki su
Vibrasyonlu su
Permanganat oksitlenme, mg/l
3,6
3,4
Demir, mg/l
0,12
0,10
Sertlik, mg-eq/1
3,8
3,4
Amonyak, mg/l
0,27
0,09
Nitrid, mg/l
-
-
Nitrat, mg/l
1,0
0,9
Kolrür, mg/l
49,0
46,9

 

 

Bir çok sahaja Yogi, İtalya'nın Cabella kasabasındaki Barbera nehri olayını bilir. Nehir çok kirletilmişti ve orada yaşayan şnsanlar tarafından kullanılmıyordu. Şimdi nehirde alabalık bie bulunmaktadır (***).

Barbera nehrinin suyunu da analiz ettik, ve aynı zamanda Shri Mataji tarafından vibre edilmiş su ekleyerek de bir deney yaptık (yarım litreye 5 mililitre). Tablo 3'de gösterilen sonuçlar nehrirdeki suyun kalitesinin pekçok temizlenmiş içme suyundan çok daha iyi olduğunu açıkça gösteriyor. Ama burada bile, Shri Mataji'nin vibre ettiği cu tüm özellikleri geçiyor.

Özellikler
Vibrasyonlu su
Barbera nehrinden su
Permanganat oksitlenme, mg/l
1,46
1,84
Demir, mg/l
0,08
0,12
Sertlik, mg-eq/1
2,8
2,9
Amonyak, mg/l
0,015
0,018
Nitrid, mg/l
-
-
Nitrat, mg/l
8,5
10


Araştırmacılar Shri Mataji Nirmala Devi'ye, paha biçilmez bilgileri için ve bu araştırmayı yapma fırsatını bize verdiği için büyük şükran duyuyoruz.

 

Lyudmila Tkachenko, Kimya Doktoru, Kiev, Ukrayna

(*) Vibrasyonlar bir yoginin, aydınlanmasını aldıktan sonra, bağlatıya girdiği heryerde olan kozmik enerjinin ortaya çıkışıdır (bkz. Ana Sayfa). Vibrasyonlar ruhani gücü ifade ettikleri gibi, aynı zamanda bilimsel metodlarla çalışılabilecek maddi ifadeleri de mevcuttur.

(**) Özet. Yazının tamamı Uluslararası Bilim Konferansı "Ahlak. Sağlık. Barış: Doğu-Batı", St. Petersburg, 19-20 Eylül 1995, belgeleri, sayfa 119'da yayınlanmıştır.

(***) Uzun yıllardan beri, değişik ülkelerden Sahaja Yogiler düzenli olarak Cabella'da toplanırlar ve Barbera Nehrinin kıyısında beraber meditasyon yaparlar.