STRESTEN BAŞARIYA 

 

Giriş
Stresten Başarıya

Stres ve Stresle Başa Çıkma
“The Times of India” gazetesinde stres ile ilgili makale
Sahaja Yoga ile Stresi Yenmek ve Kişiliği Geliştirmek

Sahaja Yoga ve İşyeri

Stresin Ortadan Kalkmasında Sahaja Yoga’nın Etkileri

GİRİŞ 

İnsanoğlu Tanrı’nın yansıması olarak yaratılmıştır ve Dünya gezegeni de Cennetin bir kopyasıdır. Toprak Ana Kalbinin tüm kapılarını sonuna kadar açmış ve hayvanları, çiçekleri, yemişleri, ormanları, dağları, okyanusları, nehirleri insanoğluna sunmuştur. Ezeli Anne’nin, çocuklarının önüne serdiği ne büyük bir bolluktur bu… Çocuklarının mutluluğunu görüp neşelenmek için şefkat dolu gözlerini onlara çevirdiğinde ise ne görüyor – sefalet, kavga ve stres. Neden böyle oldu? Bu harika yaradılış sahnesinin hiçbir yerinde böyle bir şey yokken, ne oldu?

Bu, bir ekonomistin ikilemi değil ama bir milyon Dolarlık bir sorudur. Zenginler de fakirler kadar stres altındalar. Stres, özellikle şahısların maddi isteklerine bağlı bir şey değildir. Söz konusu olan, son derece hassas ve gizli bir sistem olan insanın ruhudur. Bu hassas sistemi, belli bir frekansta titreşen vibrasyonlar topluluğu olarak nitelendirebiliriz. İnsanoğlu ancak frekansı ile dengede olduğu zaman mutlu olur. Fakat insanlar kolektif olarak yaşamaktadırlar ve genelde çeşitli kolektivitelerin hızı veya başka kişisel biçimler, kişinin kendi frekansının biçimi ile uyum içinde değildir. Bazıları kendini kolektif çalkantılara adapte edebilirler ama bunu başaramayanlar kolektivite ile uyuşamazlar. Toplumdan, ilişkilerinden veya çalışma ortamlarından gelen baskıya reaksiyon gösterirler. Bu baskı kişinin hassas sistemi çatırdayana kadar artarak devam eder ve sonuçta kişiyi dengeden çıkarır. Sonuç olarak kişinin bu içsel çöküşü fiziksel acı veya duygusal yaralanma olarak kendini gösterir.

Bunun ötesinde, kişinin vibrasyonel sistemindeki stres, kişiyi savunulması zor olumsuz saldırılara maruz bırakır. Kişinin vibrasyonel bedenine hiç de dost olmayan yabancı enerjiler, zayıf bir anda onun ruhuna nüfuz etmeye çalışabilirler. Bu, genelde sabit bir gerilim ve stresin sonucu olarak vücudun doğal savunma mekanizması zayıfladığı zaman meydana gelir.

Son zamanlarda tüm sorunları ortadan kaldıran ve kişinin vibrasyonlarını özgürlüğe kavuşturan bir meta-bilim, H.H. Shri Mataji Nirmala Devi tarafından geliştirilmiştir. Bunun da ötesinde, Sahaja Yoga adı verilen bu meta-bilim hassas sistemimizdeki azalan vibrasyonları sadece düzeltebilen değil aynı zamanda besleyen sonsuz bir vibrasyon kaynağı keşfetmiştir. İlerideki bölümlerde bunun nasıl gerçekleştiğini göreceğiz…