Sahaja Yoga ve İş Yeri 

Çoğumuz işimizde pek çok zaman geçiriyoruz ve hepimiz, aydınlanmış insanlarla paylaştığımız, iş ve aile yaşamımızın dengeli ve darmik bir şekilde bütünleşmiş ve (asıl) yaptığımızdan ve yaptığımız şeyin atmosferinden neşe duymanın hayalini kuruyoruz.
Bu bölüm Sahaja Yoga ile iş yerimiz arasındaki bağlantıyı ele alıyor. Günlük yaşamlarında, işyerinde Sahaja Yoga'nın onlara yardımcı olduğu yogilerle ilgili yazılar ve hikayeleri kapsıyor. Sahaja Yoga'nın işteki yaşamı etkileyebilecek çeşitli yolları, çalışma şartlarımızı nasıl geliştirebiliriz veya daha çok işteki insanların ruhani uyanışlarının ve etkileşimlerinin genel konusu hakkında yazılmış teorik yazılar hakkında konuşmayı planlıyoruz.
Gerçek gösteriyor ki, uzlaşımsal yönetim uygulamaları artık işe yaramıyor. Dahası, çalışanlar ve müdürler gittikçe daha çok stres altındalar ve sorunlarına çözümler arıyorlar. İyi haber şu ki, rasyonel olanın sınırları olduğu ve çözümün ruhani yol ve özellikle de Sahaja Yoga gibi çok farklı yönlerden gelebileceği idrakında olan iş adamlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır.
Hikayeler: Yazılım mühendisi olan bir yoginin günlük iş hayatı 

 

Bir Yazılım Tasarımcısı için Sahaja Yoga 

Ben, büyük bir şirkette, yazılım tasarımcısı olarak çalışıyorum. Bilgisayar ile günde 8 saat beraber olmak, sürekli olarak bilgisayara bakmam ve düzeltmem gerektiği için hem gözlerim, hem de dikkatim için tam bir dengesizlik kaynağı oluyor, ama gözlük takmadan da iyi görebilmeyi başarabiliyorum. Aynı zamanda, gerçekten aktif bir grup ile çevrelenmiş olduğumdan dolayı aşırı aktif olmaktan kendimi korumam gerekiyor - kendime ve dikkatimin nereye gittiğine bakmak gerçekten çok eğlenceli, özellikle de bir ürünün son teslim tarihi yaklaştığı zamanlarda. Sahaja Yoga'nın verdiği şahitlik gücünün çoğu zaman bana büyük yardımı oldu.
Her sabah, işyerine geldiğim zaman, dikkatimle daima Kundalinimi yükseltirim (gelebilecek beklenmedik ziyaretçilere tuhaf görünmemek için).  Bilgisayar  ekranının yanındaki rafların en üstünde Shri Mataji'nin küçük bir resmi vardır. Küçük bir odada çalıştığım için -pek çok şirket için en çok tututan ofis düzeni - gizlilik hemen hemen imkansız. Ve yine de, meditasyon resmim odacığa giren kapının tam karşısında durduğu için, gözlerimi kapayabilip, arkam girişe dönük olarak bir kaç dakika meditasyon bile yapabiliyorum, böylece kapının önünden geçen insanlar benim önümdeki bazı kağıtları okumakta olduğumu düşünüyorlar (aslında o sırada, birinin, "kapımı" çalarak beni durdurabileceğinden önümde bir kaç sayfa tutuyorum).
Kundalinimi yükselttikten sonra, dikkatimi bir süre kalbimdeki Ruh'a götürerek içimdeki huzuru yakalıyorum: "ben bu beden, bu akıl veya tarasımcı değilim, ama ben saf Ruhum, ve bugünkü tüm işi Ruhuma teslim ediyorum."
Bir kez bu konum yerleşti mi, kendimi tazelenmiş, merkezde ve dikkatim Sahasrara'da (yedinci merkez, Heryerde Olan Güç ile bağlantı noktası) hissediyorum ve işime başlıyorum.
Ah, eve gideceğim saate kadar dikkatimin sürekli olarak o noktada olmasını ne kadar isterdim! Ama neyse ki öğle yemeği saati var ve öğleden sonra alabileceğim ve hatta gerekirse sabah bile alabileceğim diğer molalar var. Ve bunu öğrenmem biraz zamanımı aldı evet, molalar "gerçek dünya işleri" denen şeyi aklınızdan boşaltmanız ve dikkatinizin bir kaç dakika Ruhunuzun tadını çıkararak tazelenmesi için gerekli.
Şanslıyım ki, yazın yılın dokuz ayı sürdüğü bir ülkede yaşıyorum ve binanın içinde çok güzel küçük bir avlu var - güzel ağaçlar ve çiçeklerle dolu bir bahçe diyebiliriz. Öğle yemeğimi ve molalarımı daima orada alırım ve hatta etrafta insanlar varsa, sadece ve daima gökyüzüne bakarım, bulutlar ve tüm doğa beni sarar. "Devam eden düşüncelerimle" biraz mücadele ettikten sonra, ('ok, yemekten sonra o parametreyi sofora getirmeliyim, yoksa analiz 12,5% azalacak, artı...'), aklım, nazikçe hareket eden yaprakların ve yavaşça açan çiçeklerin müziğinin önünde dinlenmeye çekilir, ve ben yeniden doğa ile, Ruhum ile bağlantıya geçerim ve meditasyon konumu yavaşça yerleşir.
Ağacın tam altındaki, birkaç düzüne çiçekle bezenmiş o sıranın üstündeki rahat yeri bırakmak zordur ama öğle yemeğimi bitireli 15 dakika olmuştur ve ben sadece kendimin keyfini çıkarıyorumdur ve şimdi odacığıma dönmenin zamanı geldi.
Uzun bir toplantıya katılmak? Toplantıdan önce ve sonra, kesinlikle Kundalinimi yükseltirim. Ve oyunu seyrederim - çünkü seyredecek bir şov mutlaka vardır. Düşüncesiz olmayı koruma çabası (meditasyon konumunda/ruhani enerjinizle bağlantı) ve herşeyi kalple yapmak.
Programdaki bir virüsü yakalayamamak mı? Bir kaç dakika onu bırakırım, bir süre meditasyon yaparım ve ilhamın gelmesi olasıdır: "bu besbelli şeyi nasıl görmedim?"
Günün sonu gelmek üzeredir. Şimdiden birkaç kısa meditasyon yaptım -odacığımda veya dışarıda - bazen Kundalini kendiliğinden öyle güçlü çıkar ki, yapmakta olduğum ne varsa bırakırım ve bir süre, hatta bir dakikadan az bir süre meditasyonumun keyfini çıkarırım. Bu doğal meditasyonların bazıları inanılmaz güzel oluyor...
Ama, demek istediğim, günün sonu gelmiştir ve ben birkaç meditasyon yapmışımdır (yoksa, beni diğerleri gibi tükenmiş ve arabaya kadar topallayan biri olarak görürdünüz, ama allahtan bunun olmaması için gerekli dersimi aldım). Dışarıda, büyük, kocaman gökyüzü, keyfini çıkarmam için beni bekliyor. Herşey taze görünüyor, sanki büyük bir partiye veya kutlamaya gidiyor gibiyim. Ve belki de gideceğim.
Sahaja Yoga meditasyonunun günün bir parçası yapmak, benim işimde özgür olmamı ve neşemi diğerleri ile paylaşmamı sağlayan yöntemimdir.
C.C., Dallas, ABD