Şu anda olun, ve dengede kalın, diyor Nirmala Devi

The Times of India, Mart 13, 2000

 
MUMBAI: Sahaja Yoga’yı bulan ruhani lider Nirmala Devi “Kendinize karşı çok katı olmayın. Olmuş olanlarla ilgili suçluluk duymayı bırakın. Kendinizi affedin ve başkalarını affedin.” dediği zaman onun söylediklerini desteklercesine pek çok baş öne doğru eğildi.
Cumartesi öğleden sonra, Y.B. Chavan oditoryumunda, Hintli İdari Servisi çalışanlarına “Stres ve Gerginlikle Başa Çıkma” üzerine konuşuyordu. Ülkenin belkemiği olan IAS ve IPS çalışanlarına hiçbir çeşit stres ve gerginlik içinde olmamaları gerektiğini söyledi ve anlattı
Çok tanınmış biri olan Mataji için, huzur kişinin kendi içinde yatıyor ve keşfedilmesi gerekiyor. Ona göre, o konuma ulaşmak için meditasyon konumuna girmek gerekiyor. “Ve bu bizi daha yüksek seviyeli bir idrak konumuna götürecek değişimin sadece başlangıcı.” diyor.
Nirmala Devi insanların her bir kişinin içinde çalışan hassas bedenin farkında olmadıklarını belirtti. “Kundalini’nin uyanışı” kavramını açıklarken, Kundalini’nin sakrumda (omuriliğin altında) uyur konumda bulunan enerji olduğunu söyledi. Daha geniş anlamda, Kundalini’nin uyanışı, insanın stresi yenmesine yardımcı olan ve sinir sistemini iyileştiren aydınlanma sürecidir. Nirmala Devi, aydınlanmanın kişinin gerçek ile ilk karşılaşması olduğuna inanıyor.
Shastralara göre de, diyor, güç her bir insanın içinde bulunmaktadır. Sahaja Yoga, bu hassas içsel enstrümanı – Kundalini -, fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhani bedenin dengelenmesini sağlamakta kullanıyor. “Kundalini uyandırıldığı zaman, insanın alçakgönüllü olmasını sağlar. Aynı zamanda aydınlanmayı da verir. Uyanışın kendisi aydınlanma olarak bilinir.” diyor. Bugün insanların gevşemeye ihtiyacı olduğunu ve uyanışla bunun da mümkün olduğunu sözlerine ekledi.
“Sahaja Yoga ile Stresi kontrol etme” adlı kitabında, sol sempatik sinir sisteminin kişinin arzu gücünü temsil ettiğini, sağ sempatik sinir sisteminin ise hareket gücünü temsil ettiğini anlatıyor. Her ikisi arasında bir denge olması gerektiğini ekliyor ve “ sol tarafla kotrol edebilirsiniz,” diyor.
Sahaja Yoga, insanların meditasyon yaparak sağlıklarını korumalarını amaçlıyor. Meditasyonun faydalarını detaylandırılırsa, bir insanın huzur dolu bir düşünce yapısına sahip olabileceğini ama aynı zamanda uyanık kalacağını söylüyor. “Kişi, insanlık için şefkat duyar ve öfkenin, nefretin, korkunun, küskünlüğün ve insanın büyümesini engelleyen diğer olumsuz özelliklerin yokolmasını sağlayabilir.” diyor.
Nirmala Devi Sahaja Yoga’yı yaymaya 1970 yılında başladı ve bugün dünyanın heryerinde, 85 ülkenin üzerinde Sahaja Yoga merkezleri bulunmakta. Özgürlük mücadelesine katılmış biri olarak, bu aydınlanma tekniğinin insanı aynı zamanda vatansever yaptığını da söylüyor. “bunu uygulayanlar maddiyatın ötesindedirler ve herşeyden fedarkarlık edebilirler. “ diyor
Geçmişi kara kara düşünme eğiliminde olan insanları yorumlayarak, geçmişle ilgili kötü hissetmenin önemsiz olduğunu tekrar ediyor. “Eğer kötü hissediyorsanız, kendinize işkence edersiniz. Şu anda kalmayı ve dengede olmayı öğrenin.”